Reklam

Barkod Okuyucu Nedir?

06 Haziran 2018 Çarşamba, 17:33

Barkod, farklı kalınlıkta ve dik çizgilerden oluşan, verinin otomatik ve hatasız olarak farklı bir ortama aktarılmasında kullanılan bir yöntemdir. Barkodda değişik kalınlıktaki çizgiler arasında boşluklar bulunmaktadır. Barkod, barkod alfabesi denilen 0 le 9 arasındaki rakamlardan oluşan bir sistemden oluşmuştur. Çizgiler ve boşlukların kurallarının belirlenmesi, bu rakamlardan oluşan alfabe sayesinde yapılmaktadır.

 

Barkodun Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir?

 

Barkod sistemi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Stok kodları, personel kodları, seri numaralar, endüstriyel alanlardaki ürünlerin sayısı ve stokları gibi bilgilerin hepsi artık barkod sistemi ve barkod okuyucular yardımı ile gösterilmektedir. Dolayısıyla barkod sistemi günümüze herhangi bir ürün veya bilgiye referans numarası verilmek istenen tüm alanlarda kullanılabilmektedir.

 

Barkod Sisteminin Faydaları Nelerdir?

 

Barkod sistemi ve barkod okuyucusu makineleri aracılığı ile tüm verilere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda barkod sistemi sayesinde verilerin de hızlı bir şekilde bir ortamdan başka bir ortama aktarılması da kolaylaşmıştır. Doğruluk, hız, maliyetteki kar, kullanışlılık barkod sisteminin faydaları arasında gösterilebilmekte. Ürünlerin stokları, satılan ürünlerin sayısı, personel giriş ve çıkışları hakkında doğru bilgilere ulaşılmasını sağlanmakta ve işçilik maliyeti en aza düşürülerek tüm bu bilgiler saptanabilmektedir.

 

Barkod Okuyucu Nedir, Ne İşe Yaramaktadır?

 

Barkodların üzerinde bulunan çizgiler ve boşluklar, doğru ve uygun bir barkod okuyucu sayesinde okunabilmekte ve anlam kazandırılmaktadır. Barkod okuyucuların yapmış oldukları şey, beyaz ve siyah renkte olan boşlukları ve çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürmektir. Okuyucuların kod çözümleme özelliğinden kaynaklı olarak algılamış olduğu çizgileri anlaşılabilir kılmaktadır. Okuyucular sinyal okuma işlevini, barkodun üzerine yaymış oldukları barkod çubukları ve ışınlar sayesinde gerçekleştirmektedir. Sinyaller ise bilgisayar ortamına karakter veya rakam olarak aktarılmaktadır.

 

Barkod okuyucular farklı ara birimlere sahip olabilmektedir. Kimileri usb bağlantısı ile çalışırken kimileri seri port, radyo frekansı veya klavye ile çalışmaktadır. Barkod sisteminde en önemli nokta, barkod okuyucu tarafından toplanan verilen başarılı ve doğru bir şekilde değerlendirilip aktarılmasıdır. Bunun için ise seçilen ürünlerin kalitesine, kullanılacak olan alan veya ürünler ile uygunluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde doğru bir şekilde veri aktarımı sağlanamayacaktır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*